Resultat

Raspecialen 2019 i Borensberg

Valpklass                                                                                                                                 Valp-BIS 1 – Choowo-Liz Zaga

                                           

Valp-BIS 2 – Fuzzbottom Queen

                                                  

Bästa juniortik                                                                                                                                   Oaktoft Vida

 

Bästa hane                                                      Bästa tik                                                                              Sheltoon Just a Hero                                    Keecams Sky des Costys du Tomberg

      

Bästa veteran                                                                                                                                            Hane – Oaktoft Champis                                                       Tik – Tiffany

   

                                                             BIS-finalen                                                                                      BIS 1– Keecams Sky des Costys du Tomberg       &        BIS 2 – Sheltoon Just a Hero

                                                                                                                                                   Domare,  Anna Uthorn

      BIS 3 – Tiffany                                                                        BIS 4 Oaktoft Vida

                                                                          

Bästa Uppfödargrupp

Kennel Oaktoft

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Utställning kan vara ena dagen upp och andra ner och alla dagar är inte lika kul,  vilket den här skönheten får representera.

       

Digitalt KM 2018

SMASK:s Digitala KM  2018       

Här är de vinnare som var på plats i Borensberg för att ta emot sina priser

 

      

Alla vinnare och kategorier i KM:et         

Årets MAS
1.Sandra Helén & Daloro Gardens Morfeus U
2.Jenny Axelsson & Rudy IV
3, Julia Samsson & Minimeras Mixxa

Årets Utställnings-hund
1.Susanne Hoff & Mappy Dite Maddy de Bois Des Ternes
1.Julia Samsson & Tiffany
3.Linnea Brunzell & Sheltoon Coral Mist

Årets Lydnads-hund
1.Jenny Axelsson & Rudy IV
2.Sara Frosth & Bluestimes Honey Bee

Årets Rallylydnads-hund
1.Jenny Axelsson & Rudy IV
1.Sandra Helén & Daloro Gardens Morfeus U

Årets Agility-hund
1.Julia Samsson & Minimeras Mixxa
2.Johanna Liedberg & Zoey

Årets Nose Work-hund
1.Carina Berglund & Oaktoft Cola
2.Jaqueline Binett & Nanook

Årets Heelwork to Music-hund
1. Sandra Helén & Daloro Gardens Morfeus U

* Vill du veta alla resultat?                                                                                                                                                                         Årets deltagare och placeringar finns på hemsidan under evenamang/ resultat

 

 

Utställning 18 augusti 2018, Håverud, Dalsland

Valpar 6-9 månader – Hanar/Tikar

Juniorer – Hanar/Tikar

 

 

 

Öppen klass, Veteran – Hanar

 

 

Öppen klass – Tikar 

 

 

 

 

 

 

Utställning 28 maj 2016, Vilsta, Eskilstuna

Klicka på bilderna så visas de i större format.

valpar 6-9 månader
Valpar 6-9 månader – Hanar/Tikar

Hanar Junior-Unghund

 

 

 

 

Hanar – Juniorer/Unghundar

Hanar öppen klass

 

 

 

Hanar – Öppen klass

Tikar Junior-Unghund

 

 

 

 

Tikar – Juniorer/Unghundar

Tikar öppen klass

 

 

 

Tikar – Öppen klass

1uppfg-Oaktoft-21-43-53-54

 

 

 .

 

1:a Uppfödarklass

Kennel Oaktoft med nr:
21 Oaktoft Othello, ägare Tora Jufors
43 Oaktoft Cocette, ägare Rickard Rundkvist
53 Oaktoft Cola, ägare Carina Berglund
54 Oaktoft Isadora, Ann Cederlund

2Uppfkl-LuckyMas-29-42-30-31

 

2:a Uppfödarklass

Kennel LuckyMas med nr:
29 LuckyMas Alzzo, ägare Magreth Andersson
30 LuckyMas Backo, ägare Jenny Pettersson
31 LuckyMas Bandit, ägare Karin Pettersson
42 LuckyMas Zoey, ägare Johanna Liedberg

1-avelsklass--LuckyMas-Bandit-11-12-21
1:a Avelsklass

31 LuckyMas Bandit, ägare Karin Pettersson
med avkommor:
11 Rizzla, ägare Ann Cederlund
12 Rudy, ägare Jenny Axelsson
21 Oaktoft Othello, ägare Tora Jufors

 

2avelskl-Sheltoon-Truffles-1-7-9


2:a Avelsklass

57 Sheltoon Truffles, ägare Therése Kranshed – med avkommor
1 Allington, ägare Therése Kranshed
7 Abelia, ägare Kerstin Lindkvist
9 Aspa, ägare Madelene Tällberg

 



 Topplaceringar på utställningen den 3 november 2012 i Moheda.

Valpar 4-6 månader
BIR Sheltoon Mocca
BIM Minimeras Baloo

Valpar 6-9 månader
BIR Ajax
BIM Oaktoft Joy

Juniorklass
BIR Sheltoon Lyra

Bästa hane
1 Melbys Billy
2 Aussjos Redcliff
3 Sheltoon Viggo
4 Energies Ferarri of Oaktoft

Bästa Tik
1 Tiffany
2 Herd about Bombay Sapphire
3 Maggymaussies Silver Belle
4 Sheltoon Lucky Streak

BIR Melbys Billy
BIM Tiffany

Bästa huvud, hanar
1 Ajax
2 Melbys Billy
3 O’Neills Lonnie
4 Emmge’s Boomer

Bästa huvud, tikar
1 Sheltoon Lucky Streak
2 Sheltoon Omega
3 Oaktoft Isadora